Produkty

Zahradní osvětlení Seliger

Máte dotaz?

Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit.

Kapénková závlaha

15.06.2012

Úspora spotřeby vody proti klasické závlaze postřikem činí od 25 % až do 75 %. Hlavní výhodou, kterou kapénková závlaha má, je, že zavlažuje pouze kořeny, nebo oblast kolem nich. Voda je dodávána pozvolna a těsně ke kořenům v malých dávkách.

Kapková závlaha navíc umožňuje individuální nastavení v závislosti na různých typech pěstovaných plodin. Například pro jahody, okurky a salát se doporučuje rozteč kapačů 250 mm, pro rajčata, papriku a zelí 500 mm. Kapénkovou závlahu však využijete nejen pro zavlažování záhonů, ale také pro zavlažování živých plotů, keřů, skleníků, fóliovníků, skalek, používá se i na terasy nebo pokojové rostliny.

Kapénková závlaha má tak tyto výhody:

  • Již zmíněná úspora vody a energie
  • Cílenou zálivkou dosáhneme omezení růstu plevelů
  • Zabránění výskytu a šíření plísňových chorob
  • Snadné dávkování a aplikace tekutých hnojiv
  • Kapková závlaha nám ušetří práci, čas a fyzickou sílu

Kapénková závlaha a její instlalace

Kapénková závlaha se většinou kupuje v setech, které je velice snadné instalovat dle potřeby, navíc můžete kdykoli dokoupit další komponenty. Základem systému jsou kapénkové hadice s kapacími otvory. Ty je vhodné položit na připravený záhon již před osetím či osázením. Začátek hadice se pak napojí na výpustný ventil a pustí se voda, která při průtoku hadicí zavlažuje rostliny pomocí otvorů s tzv. dripy o různém průměru rozteče. Není třeba se obávat, že se kapénková závlaha ucpe, protože konstrukce kapkového otvoru a dripu je řešena tak, aby k ucpávání nedocházelo. Zjistěte také další zajímavosti v našem článku o automatickém zavlažování.